Entries close: 19th November

Winners 2018

Continence Nurse of the Year

Winner: Angela Stroughair, Sheffield Teaching Hospitals NHS Foundation Trust

Sponsored by:


  • Second place: Janice Cloud, Portsmouth Hospital NHS Trust
  • Third place: Lindsey Pearson, Royal Wolverhampton NHS Trust

Urology Nurse of the Year

Winner: Paula Allchorne, Barts Health & Guy’s Health NHS Trust

Sponsored by:


  • Second place: Colette Anderson, South Tees NHS Foundation Trust
  • Third place: Urology Unit Nursing Team, East Kent Hospitals University NHS Foundation Trust

Leg Ulcer Management Award

Winner: Julie Green, Keele University

Sponsored by:


  • Second place: Jackie Stephen-Haynes and the Tissue Viability Team, Worcester Health Care NHS Trust
  • Third place: Leanne Atkin, Mid Yorks NHS Trust

Pressure Care and Tissue Viability Nurse of the Year

Winner: Lisa Sharp, North West Anglia NHS Foundation Trust


  • Second place: Jackie Stephen-Haynes and the Tissue Viability Team, Worcester Health Care NHS Trust
  • Third place: Julie Tryer, Liverpool Heart and Chest NHS Foundation Trust Hospital & Louise Morris, Birmingham Community Health Care NHS Foundation Trust

Chronic oedema nurse of the year

Winner: Karen Morgan, Lymphoedema Network Wales

Sponsored by:


  • Second place: Jane Wigg, Lymphoedema Training Academy
  • Third place: The Tissue Viability & Leg Ulcer Team, Solent NHS Trust

Hepatology / Liver Nurse of the Year

Winner: Louise Campbell, Imperial College Healthcare NHS Trust

Sponsored by:


  • Second place: Virginia Campbell, St Luke’s Hospice Basildon
  • Third place: Jo Jones, St Helen’s & Knowsley Teaching Hospitals NHS Trust

Stoma Care Nurse of the Year

Winner: Jacqui North, Hollister Ltd

Sponsored by:


  • Second place: Helen Cox, James Paget University Hospital
  • Third place: Karen Perry, Royal Gwent Hospital

Gastrointestinal / IBD Nurse of the Year

Winner: Pearl Avery, Dorset County Hospital Foundation Trust


  • Second place: Vikki Garrick, Glasgow Royal Hospital for Children
  • Third place: Siobainn Bathgate, St Helen’s & Knowsley Teaching Hospital Trust

Nutrition Nurse of the Year

Winner: Alison Young, Royal Liverpool University Hospital


  • Second place: Tracy Earley and the Lancashire Teaching Hospitals NHS Foundation Trust
  • Third place: Paula Edwards, Wrexham Maelor Hospital

Oncology Nurse of the Year

Winner: Elizabeth Ridgeway, Plymouth Hospitals NHS Trust


  • Second place: Laura Cutler, Nottingham University Hospitals NHS Trust
  • Third place: Lorraine Sutton, Portsmouth Hospitals NHS Trust

IV Therapy Nurse of the Year

Winner: Hospital at Home Team, East Kent Hospitals University NHS Foundation Trust


  • Second place: Intravenous Vascular Access Service (IVAS - Team), Frimley Health NHS Foundation Trust
  • Third place: IV Access nurses, Royal Surrey County Hospital NHS Foundation Trust

Mental Health Nurse of the Year

Winner: Karen Hamer, Aneurin Bevan University Health Board


  • Second place: Zoe Rowe, Lincolnshire Partnership Foundation Trust
  • Third place: Tracy ward, Lincolnshire Partnership NHS Foundation Trust

Infection Prevention Nurse of the Year

Winner: Reshma Karangutkar, Global Hospital, Mumbai


  • Second place: Jane Lord, Lincolnshire Partnership NHS Foundation Trust
  • Third place: Aparna Nakashe, Global Hospital, Mumbai

Renal Nurse of the Year

Winner: Helen Rainey, Barts Health NHS Trust


  • Second place: Kelly Wright, Sarah Mackie, Rebecca Freeman, The Acute Kidney Injury Nurse Specialist Team, King's College Hospital, London
  • Third place: Tania Barnes, Sheffield Teaching Hospitals NHS

Innovation Award

Winner: South West Regional Teenage and Young Adult Cancer Nursing Team, University Hospitals Bristol NHS Foundation Trust

Sponsored by:


  • Second place: Langworth Ward (Older Adult Dementia Inpatient Ward), Witham Court, Lincolnshire Partnership NHS Trust
  • Third place: Research Team, Mid Essex Hospital Services NHS Trust

Nurse of the Year

Winner: Joan Pons Laplana, James Paget University Hospitals


  • Second place: Sharon Lee, South Kent Coast CCG
  • Third place: Sue Brand, Bristol Haematology and Oncology Centre

Lifetime Achievement

Winner: Professor Dame Elizabeth Anionwu